אלי רביד/ליישי :שיירת יחיעם

אני מצרף כאן קישורים לראיון ,משנת 2010, בו מספר ראובן ויצרייבר ז'ל , מלוחמי גדוד 21 של "חטיבת כרמלי" אודות  "שיירת יחיעם ". ראובן ויצרייבר  שנהג  את "המשוריין הפורץ"  שבראש השיירה,, נפצע, והצליח בשארית כוחותיו להגיע  עם המשוריין ליחיעם הנצורה, מספר  שהם התכנסו בבסיס הגדוד שהיה ברחוב ה'{היום רחוב משה  שרת }, וכיצד תושבי קריית חיים  מגיעים  למקום ההתכנסות להיפרד מהם.

קן" השומר הצעיר "בקריית חיים היה בסמוך למקום ההתכנסות { אזור  מאפיית "פינטל" }. שיירת יחיעם , יצאה  מנהריה ביום 27.3.1948 בשעה 14 לאחר שהתכנסה ברחוב שדרות הגעתון , והייתה המשך לשיירה שהגיעה לנהריה  יום קודם לכן מאזור הקריות.{זו השיירה שיצאה מרחוב ה' בקרייה,},

 ראוי להזכיר כי שיירות קטנות הצליחו יום קודם לכן וגם בבקר יום ה-27.3.1948 ,להגיע לאילון, מצובה וחניתה שהיו גם היו במצור.

אלי רביד, ליישי

ראובן היה הנהג של פורץ המחסומים אשר נסע בראש השיירה, עיקר האש ניתחה עליו , אבל מאחר שהערבים לא הבחינו כי מדובר ברכב עם הגה ימני, רוב האש ניתחה לכיוון היושב לצדו, מפקד השיירה אשר לבסוף נהרג, במחסום האחרון הערבים הבחינו ב"טעותם" והיטיבו לכוון את האש אל ראובן הנהג, ראובן מיהר לסגור את המדפים שלידו, וכאשר שלח את היד אליהם הוא נפצע אנושות ,אבל המשיך לנסוע ליחיעם כשהוא משוכנע כי השיירה מאחוריו רק מאוחר יותר הבחין בגודל האסון.

 כתבה > ראובן מספר:

וידאו > ראובן וחבריו מספרים לתלמידים

נילי פחטר על בן עמי פכטר

וידאו>ראובן פורץ המחסומים

וידאו > עמיקם כספי שרד את שיירת יחיעם

נילי פחטר>סיפורו של דן כהן

לפני ואחרי

השיירה על פי ויקיפדיה

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *