מוטקה ברק : סיפור הרפתקאות – אל תעשו זאת

   מוטקה ברק סיפור הרפתקאות –אל תעשו זאת !

 

  מוטקה  ברק= לטפס על "העמוד"

                                                   תמונת העמוד

היינו בסיור ניווטים בעמק כינורות , קבוצת חברים , המונה 12 איש, מלוכדת סביב טבע ונוף, מחנאות ושדאות. יצאנו מחורשת  עצי אקליפטוס ליד קיבוץ גנוסר, שם היינו במחנה. הלכנו מערבה כשמשמאלנו    נראה בכל הודו מבצר הארבל  וממולנו הר חיטים. שעת בוקר מוקדמת ,עדיין לא מרגישים את חום השמש, יודעי דבר אומרים יהיה חם היום כדאי למהר, ולהגיע לנחל "עמוד" לפני שעות החום,להנות מצל המצוקים ולשקשק במימי הנחל הזורמים אל הכנרת.עברנו ליד מערות האדם הקדמון שחי בהם לפני שנים רבות, ומשמשות כעת משכן פרות ועטלפים.(אין להכנס למערות אלו מחשש קדחת- המערות). נשר גדול מידות חג מעלינו,אנו חוצים את מטע הבננות. ואחרי שעת הליכה מאומצת נכנסנו לנחל "עמוד".בדרכינו אנו  הולכים ליד שיחי ההרדוף הגדלים על גדת הנחל שופעים פריחה צהובה וורודה, ומימי הנחל  זכים ושקופים זורמים לכנרת.

מצוקים מימין ומצוקים משמאל נישאים לגובה רב שהעין לא מגיע לסופן., מעשי בראשית! אנו מרגישים קטנים קטנים  אל מול המצוקים הגבוהים  שממולנו.

הגענו אל "העמוד" סלע בודד המנותק מהמצוק.באמצע הנחל , המזדקר לגובה בערך  כ-30 מטר. ישבנו לנוח למרגלותיו  לארגן בתיקים את אוסף הפרפרים וצמחים להגדרה שאספנו בדרך.לאחר ארוחת בוקר  שהכילה תמרים ותאנים,וכוס קפה שבישלנו על מדורה.התרחקנו מעט מ"העמוד".

יחזקאל אומר:,"אתגר בלתי רגיל יהיה  לטפס על העמוד ולמתוח חבל אל המצוק ממול ולעבור לכיוון קיבוץ חקוק שזה היעד שלנו, מבלי לעקוף בהליכה של כמה שעות בתוך הואדי."נתפסנו" לעניין ברצינות.חזרנו למחנה להתארגנות :הצטיידנו בחבלים וכל הדרוש לטיפוס  ואנו נחושים למשימה לטפס על העמוד.ולעבור בהליכת "זיקית" אל המצוק שממול.

בשעת בוקר מוקדמת הגענו אל מרגלות ה"עמוד "מצוידים בכל הדרוש!אחד הבחורים, הצעיר שבחבורה הודיע שהוא מוכן לעזור בכל אבל  על העמוד הוא לא מטפס,חבר אחר קיבל כאבי בטן חזקים,ונשאר שוכב בצל "העמוד".וכל השאר מוכנים לטיפוס עודד מחפציבה קל רגלים ,ובעל כושר גופני מעולה ,החל בטיפוס  הראשון ,ונעזר בהדרכה מלמטה מלווה בקריאות לכאן ולכאן,  לבחור את טוואי הטיפוס , ונזהר לא להשתמש בשרידי חבל שהשתלשל ממרום הסלע.(בשום אופן אין לסמוך על חבל ישן  שנמצא במקום זמן בלתי ידוע) ! לאט לאט בצעדי שממית שנאחז בכל זיז . היגיע למרומי הסלע התלול  והוריד חבל שלקח איתו.  בו נעזרנו אחר כך כולנו !כל אחד לבדו בצעדים איטיים ובטוחים היינו כולנו למעלה עומדים צפופים  במרומי הסלע .בין שמים וארץ מסתכלים על הנוף המרהיב  ממעוף הציפור  שכל היקום פרוש לפנינו.רגעי ההתרגשות עוברים חולפים …  משימה שניה לפנינו! לעבור לצד שני אל המצוק ממול.את חבל הסיירים העלנו בכוחות משותפים שאנו מושכים  יחד  ומעלים את החבל הכבד, אורי שנשאר למטה ולא עלה, קשר את החבל העבה, אל החבל שבו נעזרנו בטיפוס,וכך שהחלטתו לא לעלות הייתה לנו לעזר רב .כעת נשאר לעגון את החבל אל הסלע, ולהעביר את קצהו לצד שני של המצוק.לכאורה נראה מסובך , אך עם מעט תושיה ומחשבה נמצא ה דרך פשוטה, וכך עשינו.יגאל עם אורי שלא עלו , נסעו מסביב הגיעו אל מול ה"עמוד" מצד שני של המצוק ,שלשלו חבל דק עד למרגלות העמוד ,וקשרו אליו את חבל הסיירים שהורדנו ממרומי ה"עמוד" ,. (ברכב שהיה ברשותנו) נסעו לצד השני של המצוק העלו את החבל, הקימו "מעגן טמון "אליו קשרו את חבל הסיירים.

החבל מתוח .מטיילים שעברו  בנחל, עמדו פעורי פה ולא יכלו להבין מה קורה ונעלמו חיש קל. המא"ז של חקוק בא לראות , נשאר במקום מרותק ללא אפשרות להזיז את רגליו ,והודיע שישאר עד סוף המבצע, חלילה אם יקרה משהוא!בצעדים ארוכים ואיטיים בהליכת זיקית, יד מול רגל מתקדם חנן  הראשון מבין העוברים, בעל כושר מעולה זה עתה השתחרר מהצבא מגיע לאמצע המרחק ,החבל מקבל קשת אך הכל נראה סביר והוא בצד שני .ואחריו הולכים מעל התהום שני ושליש. היגיע תורי , וכשאני נמצא כמעט בצד שני עוד כ' 10 מטר לפני אני שומע קולות , תמשיך תמשיך אל תאט . הידים קצת כואבות לי  והעומס על הרגליים מכביד . ואני בצד שני על  המצוק יורד מהחבל  לקרקע מוצקה

יחזקאל מודיע שלא עוברים יותר! נתגלתה תקלה בחבל העבה שחשבנו אותו לכל יכול ! בגלל התנודות של החבל אל הסלע  שאליו היה קשור  נקרע גדיל אחד מהחיכוך בסלע.  בזמן היותי ממש באמצע המרחק, שהעומס על החבל הוא רב ביותר. תפשו הארבעה הנותרים מאחור והחזיקו בחבל שלא יקרע. (למדנו לקח בדרך הקשה שיש להגן על החבל בכל מקום שהוא נוגע בגוף זר) וכך עברתי בלי לדעת שחברי מחזיקים אותי בידיהם  מעל התהום הפרוק היה קל, את חבל הסיירים הכבד שחררו כלפי הואדי   (לא משאירים חבלים בשטח) . ובקשר מיוחד באורך כפול של המרחק הניתן להתירו במשיכה מרחוק ירדו מהמצוק. השלושה שלא עברו לצד השני על החבל   המתוח מעל התהום..

צריך להיזהר מאוד שיורדים בחבל כפול  לא להחליף חבלים בשעות הערב ישבנו ליד מדורה . שותים קפה שחור , ומסכמים את חוויות היום

קול מונוטוני של ינשוף!  או או  בקצב  אחיד ובהפסקות קבועות הפר את  שקט  לילה.

 

                                                                                                        מוטקה

.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *