13.9.07  יצחק ליברמן   בשבילנו תמיד איז'אק  : מאת איתן הלפרין 

 

את איזק  הכרתי עוד בגיל הגן הוא היה ידיד טוב של אבי. הוא גר בשעתו ברחוב י"ט אצל משפחת שפקלר. בבית זה

גרו אירנה שהייתה זמרת,  היא שרה קטעי אופרה ושירים אחרים .אני זוכר במיוחד שני שירים שאהבה ושרה הרבה  האחד "מעל פסגת הר הצופים"  והשני מיתוך ההצגה "המכשפה" שהוצגה ב"הבימה" השיר :יהודים רחמו רחמו, הן לבכם ישר וטוב"....

 

גר איתם הבן של אירנה שמו אריה  . אין לי כל מידע עליו או על אירנה אימו. בחדרו של איזק היו הרבה כלי נגינה ,

כמובן המנדולינה שלו שהייתה מיוחדת. יצירה של עבודת יד ממשפחת מריה קלאצ'י'. משפחה איטלקית שהתמחתה בבניית מנדולינות . איזק היה גאה מאוד על המנדולינה שלו, ואהב אותה מאוד. בנוסף למנדולינה היו לו כינורות בכמה גדלים הייתה לו גיטרה –אולי יותר מאחת, הייתה לו בלליקה, -כלי בצורת משולש בעל שלושה מיתרים עליה ניגן ושר בעיקר ברוסית. היה לו אקורדיון. איזק לימד נגינה על הכלים שלו , תמיד העדיף את כלי הפריטה, "זה כלי עם נשמה",

 כך אמר אבל לימד גם אקורדיון.

 

איזק היה הסולן של תזמורת כלי פריטה, קראו להם "התזמורת הניאפוליטנית של נשר". אני זוכר היטב שניים שנילי הזכירה , האחד אנגלשטיין שפרט על גיטרה נגינתו הייתה מעולה הוא היה המלווה הראשי של איזק ,כאשר נגנו ביחד ,זאת הייתה חוויה לשמוע את נגינתם. וכמובן דוד הזמר, אהב לשיר ,הוזכרה השלישייה :איזק אנגלשטיין ודוד.מי שלא שמע אותם – הפסיד.

 

עוד משהו בקשר לדוד ,היה לו חוש הומור נפלא היו לו בדיחות בלי סוף, בחברתו תמיד היה שמח ומצחיק. נזכרתי במאורע שאולי נשכח : כאשר משפחת דב וחווה סניטקובסקי_סיני- עברו לגור ברחוב ח'(השיירה) הם חגגו חנוכת

 הבית ,באו לשם כמה נגנים מהתזמורת וכמובן "מקהלת הפועלים של חיפה והקריות" בניצוחו של משה ביק,דוד היה זמר במקהלה . באותו הערב של חנוכת ביתם של חווה ששרה במקהלה ודב סניטקובסקי,  דוד היה "מסמר" הערב ,ארגן צחק שר סיפר בדיחות...

 

 איז'ק עבר לגור ברחוב י'. כמובן גם בביתו החדש המשיך ללמד נגינה. לאיז'ק היו עשרות ואולי מאות תלמידים.

 אני מכיר  אחדים מהם שעד היום  עוסקים במוסיקה ,מנגנים על כלי פריטה או אקורדיון וגם בלהקות.

איזק היה מבאי ביתנו, גרתי ברחוב השיירה מספר 35 .הוא היה ידיד קרוב של אבי. .היה לנו בבית פטיפון כזה עם מנואלה שיש למתוח את הקפיץ אחרי כל צד של התקליט, ולהחליף את המחט ואוסף גדול של תקליטים, מהירות 78 .

חברים ומכרים רבים באו לשמוע מוסיקה מעל גבי התקליטים .

,אבל עם איזק היה משהו מיוחד, לעיתים הם שניהם, בעצמם היו יושבים עד שעות הלילה המאוחרות ומאזינים למוסיקה בעיקר קלאסית.בחורף ישבו בבית ובקיץ בחצר על ספסל מתחת לעץ אשכוליות .לפעמים איז'ק הביא איתו את המנדולינה ,והפליא בנגינתו ניגן קטעים קלאסים  כמו:הקונצרט לכינור של בטהובן,הקונצרט לכינור של מנדלסון, מחולות צועניים של סרסטה, הצ'רדש של מונטי. ועוד קטעים רבים וכמובן שירים עבריים ורוסים.

 

איז'ק היה אומן גדול ,לא פגשתי מעודי נגן מנדולינה כמוהו. איז'ק סיפר לי כי היו כאן להקות מחול שבאו מחו"ל להקה מאיטליה ,להקה מספרד ,ועוד.הוא נפגש איתם הם שמעו את נגינתו הם רצו לקנות אותו בהון עתק כדי שיצטרף אליהם ויופיע איתם ברחבי העולם.... לעיתים באו עם איזק דוד ואנגלשטיין . הם נגנו להנאתם ולהנאתנו. היו אלו ערבים שלא ישכחו...ייתכן ונמצאת אצלי קלטת עם נגינתו של איזק.     שנה טובה , איתן הלפרין

תוספת:

 14.7.09  איתן הלפרין  : יכולת הפריטה של איזאק במנדולינה הייתה מיוחדת ויחידה בעולם.

לפני כמה ימים התקשר אלי אבנר ברנדר גיטריסט ומורה לגיטרה. אבנר הכיר היטב את איזאק הם נגנו ביחד והיו בידידות רבה. אבנר סיפר לי על היכרותו עם איזאק . באחת ההזדמנויות איזאק סיפר לו מעט על חייו,וכך אני מוסף מידע זה למה שכבר נכתב על איזאק.

 

איזאק - מפי אבנר ברנדר

איזאק נולד במינסק בשנת 1904,  בילדותו למד מספר שנים כינור.  כילד הגיע  להישגים מצוינים . עוד בילדותו נקבע לו מועד להופיע כסולן עם תזמורת בנגינת הקונצ'רטו לכינור של מנדלסון. ימים ספורים לפני מועד הקונצרט, התרחש בעיר הולדתו מינסק פוגרום ביהודים. שני הוריו נרצחו בפוגרום, איזק ניצל כשהצליח להסתתר מתחת למיטה בביתו.

 

כעבור תקופה לא ידועה הוא התגנב לספינה ששטה לארה"ב במטרה להגיע כנוסע סמוי אל אחותו הגדולה שגרה בארה"ב. בהגיעו לארה"ב התגלה ע"י המשטרה וגורש חזרה לעיר הולדתו.לא הצליח להיפגש עם אחותו.

לאחר זמן הגיע לארץ ישראל.

   מכיוון שלא היה לו כסף לקנות כינור , השיג או קנה באיזה שהו מקום מנדולינה. איזק עבד בכפר חסידים ,גרו באהלים עבדו כנראה בייבוש ביצות. בעבודה זאת איזאק פגש את אביו של אבנר  - זאב ברנדר.

זאב ניגן בגיטרה הוא שמע את נגינתו של איזאק מאד התפעל ממנה ומאז נגנו ביחד . בזמן מסוים זאב ברנדר הביא את איזאק לעבוד בנשר וכך הגיע לתזמורת שנקראה "התזמורת הנאפוליטנית של נשר"

ידוע כי יכולת הפריטה של איזאק במנדולינה היתה מיוחדת ויחידה בעולם.

 

קונצרט למנדולינות:

http://www.youtube.com/watch?v=ZpZk5Edqdy0