שלום לידידיי

הפעם אני שולחת אליכם סיפור דמוי אגדה מתוך ספרי "ארץ ירוקה שלי" (ספרית מעריב 1987). הסיפור מלווה כרגיל בהסבר מדעי - "המדע שמאחורי האגדה", וזאת - כדי לשלב מדע וספרות, וכך ליהנות משני העולמות.   תיהנו.

לתגובות אנא כתבו לאתר או אליי: [email protected]

 

למה נלחם הים במצוקי ראש הנקרה?

סיפור דמוי אגדה מאת רות יצחקי-ריכטר

                            צילום >  http://www.pbase.com/geyzi/image/104250741   

        לפני שנים רבות חייתה סמוך לחוף הים ליד מצוקי ראש הנקרה ילדה קטנה. היא התגוררה עם הוריה באחת המערות שברכס סולם צור, והרבתה לשחק בחוף, כי אהבה את הים, את מצבי רוחו המשתנים ואת אדוותיו ומשבריו. הילדה הרבתה לשחק בצדפים, קישטה את חדרה הקטן שבמערה בקונכיות, ומן החול הרטוב שעל שפת הים בנתה לה בובות וארמונות.

        מדי בוקר צפתה הנערה אל שלושת האיים השוכנים מול החוף. האי הגדול ביותר נקרא אי הנחליאלי, האי הקטן כונה אי התכלת, וביניהם שכן אי השחף, שמושבת שחפים גדולה קיננה בו כל ימות השנה.

        סקרנות עצומה ורצון עז להכיר ולחקור את צפונות האיים אחזו בילדה בהביטה בהם, אבל הוריה הזהירו אותה שהשחייה לאיים מסוכנת, כי שר הים השולט בהם לוקח בשבי את המתקרב אליהם, גורר אותו לממלכתו האדירה שמתחת למים, ואינו מניח לפולש לחזור אל החוף.

        הילדה גדלה והייתה לנערה נאה, טובת שכל ואמיצה. מדי בוקר יצאה לדוג בסירה שבנה לה אביה, והחליפה את החכה הקטנה שבה השתמשה בימי ילדותה ברשת דייגים שקשרה במו ידיה.

        ראה שר הים את הנערה היפה ולבו יצא אליה. הוא חשק בה, וניסה לרכוש את לבה כדי שתהיה לו לאישה.         

        "בואי, נערה, ואראה לך את אוצרותיי. הם נמצאים בשלושת האיים שמול החוף. אם תיאותי להיות לי לאישה, אתן לך את כל שכיות החמדה שאגרתי במעמקים, ואת תהיי למלכת הים."

        התפתתה הנערה וצללה עם שר הים ליד האיים. ואמנם, מחזות נפלאים ראו שם עיניה, ועולם קסום נגלה לה מתחת לפני המים. בחגווי הסלעים שבקרקע הים חיו בצוותא שושנות ים אדומות וסרטנים משוישים, דגי ורדית שחו עם דגי הדקר בסבך האצות, קיפודי ים וחלזונות נצמדו בכוח אל הסלעים, וטיפות המים זהרו אל מול החמה.

        שחתה הנערה מתחת לפני המים כמכושפת, ולא רצתה להיפרד מן המראות נוראי ההוד שראו עיניה.

        בינתיים ירד הערב, החמה התכסתה במימי הים, ופאתי השמים הוורודים האפירו. הנערה ניעורה מן הקסם המופלא שאחז בה, ורצתה לחזור אל אביה ואמה. אבל שר הים לפת אותה בחוזקה, ולא הניח לה לעלות אל האיים או לשחות אל החוף.

        ראו האיים בסבלה של הנערה, והחליטו להיחלץ לעזרתה.

        "אל תבכי," אמר אי הנחליאלי, "אנחנו נעזור לך ונחלץ אותך מבין זרועותיו האימתניות של שר הים. אני אעודד אותך, חברי הקרוב, אי התכלת, יעזור לך לעלות מן המים, ואי השחף ישלח אליך את השחף הכספי, שישא אותך על גבו ויביא אותך לבית הוריך.

        אי התכלת הושיט לנערה את אחד מזיזי סלעיו, והיא אחזה בזיז הסלע, הדפה מעליה את שר הים,  ועלתה על האי. עוד היא מסתכלת סביבה, והנה נחת על ידה  שחף ענק שכנפיו הרחבות הסתירו את עין השמש. עלתה הנערה על גבו של העוף הגדול, והוא נסק כהרף עין אל השמים, והביא אותה בשלום לבית הוריה אשר באחת ממערות ההר. 

        חסר אונים ראה שר הים את הנערה הנמלטת ממנו, ולא יכול לעשות דבר, כי הגביה השחף לעוף, וגלי הים הנישאים בסערה לא יכלו להשיגו.    

        מאז חודר הים אל בין סלעי המצוק שבראש הנקרה, נודד בין הנקרות הימיות, חופר בסלע ובמערות ההר, ומחפש את הנערה שחמקה ממנו. מימיו הומים מגעגועים אליה, וגליו שרים לה שירי אהבה. כך מתמיד הים בחיפושיו, ועד שימצא את אהובת לבו וישכנע אותה לחזור אליו, לא יחדל הים ללחך את קיר המצוק ולחפור בו נקרות חדשות.


 

המדע שמאחורי האגדה

ראש הנקרה ואיי החוף

       

        ראש הנקרה הוא צוק הנמצא בגבול הצפון-מערבי של ישראל. לרגליו כוכים, מערות ונקרות שנחפרו על-ידי גלי הים או נוצרו על-ידי תהליכים גיאולוגיים, בעיקר על-ידי שברים והעתקים של סלעים שהתרחקו זה מזה במשך מיליוני שנים.

        רוב המצוק בנו מסלעי גיר רך, שבו שזורות אבני צור קטנות. רק בצפון המצוק נמצאים סלעים הבנויים מגיר קשה. גלי הים, הנשברים בעוצמה רבה בהגיעם אל המצוק, חופרים בהר וגורמים להרס איטי ומתמיד. גורמים אחרים המסייעים בהרס המצוק הם רסס המלח, האצות המתפתחות על הסלעים ובעלי החיים השוכנים בסלעי הגיר. 

        שלושה איים נמצאים במרחק של כקילומטר מן החוף בין אכזיב לראש הנקרה. הגדולים שבאיים הם אי השחף ואי הנחליאלי, בשני איים אלה מקננים עופות רבים, ובבריכותיהם הרדודות חיים דגים, אצות, סרטנים ובעלי חיים ימיים אחרים. האי השלישי, אי התכלת, הוא האי הקטן ביותר, ואין בו מושבות קינון.

        העולם התת-מימי שליד האיים עשיר מאוד, כי בחופים המפורצים קיימים תנאים טובים להתפתחות אצות, המהוות את בסיס שרשרת המזון לסרטנים, דגים, חלזונות ימיים וצדפות. כן מרובים במקום בעלי חיים ימיים קבועי מקום הנדבקים לסלעים, כגון שלושה סוגים של שושנות ים,  בלוטי ים, צדפות, חלזונות וקיפודי ים. בבריכות הטבעיות שבאיים חיים דגי מאכל כגון הדקר, הוורדית, הסרגוס והסיפן הכסוף.

        האיים הוכרזו כשמורת טבע, ואסור לדוג בהם או לפגוע בבעלי החיים והצמחים השוכנים בהם. הגישה לאיים אסורה כיום מטעמים ביטחוניים.

 

לתגובות אנא כתבו לאתר או אליי: [email protected]