16.3.08     על הספר "התמונה" של רות ריכטר    /  פרסום של הוצאת הספרים לעיתונות

 

        הספר מספר את קורותיהם של שני ילדים בימי מלחמת העולם השנייה ואת סיפור עלייתם  לארץ ישראל בספינת מעפילים רעועה.  לימים נישאו הצעירים,  בנו את ביתם בקיבוץ, והקימו משפחה ענפה, תומכת וחמה, אבל כמעט מדי לילה סבלו מסיוטים ומחרדות שמקורם בעברם הנורא. כל ימיהם חלמו בני הזוג לנקום בנאצי שהתעלל בהם, אבל כשפגשו בו, התגלגלו הדברים באופן שונה, והנקמה הנכספת לבשה צורה אחרת מן המצופה. 

        המחברת הייתה ילדה בת תשע כשהסתיימה מלחמת העולם השנייה, וקרובי משפחה שניצלו מאימי השואה הגיעו  לבית הוריה וסיפרו את סיפוריהם המצמררים.  לדבריה, היא לעולם לא תשכח את הדמעות ואת הבכי הנורא של הקרובים והמכרים, שבאו לשמוע מה עלה בגורל יקיריהם. בהקדמה לספר היא כותבת:  "עד אותו יום לא ראיתי אנשים מבוגרים בוכים כך, בלא לנסות להסתיר את הדמעות. ואני זוכרת את המלים "גטו", "פרטיזנים", "דיזנטריה". "מחנה עבודה" ו"הלכנו בשלג", וכל זה באותה אידיש עסיסית, שתמיד הייתה שפה שמחה של בדיחות וזיכרונות עליזים שראוי לשוב ולספרם, ועתה הפכה להיות שפה של שכול." 

שלא כמו בסיפורי שואה אחרים, אין  זה סיפור אוטנטי. המחברת היא בת הארץ ולא חוותה את אימי השואה. אבל גם אין זה סיפור דמיוני. הוא נרקם  מסיפורי הקרובים ומסיפורי הילדים שעלו כמעפילים והצטרפו לחברת הילדים בבית הספר, ונשזרו בו סיפורים אמיתיים.  שנים רבות היססה המחברת אם מותר לה לפרסם את הספר במתכונת זו, אבל עתה, כשמתרבים משכיחי השואה, ודור הניצולים הולך ופוחת, יש מקום לכל ספר שעוסק בשואה ובהעפלה, מונע את השכחתן, ומנציח את הדברים שאסור לנו לשכוח.  

        ועוד אומרת המחברת: "זכיתי להיות עדה בילדותי לתקופת ההעפלה ההרואית ולרוח ההתנדבות שפיעמה בישוב היהודי, והכרתי נערים ונערות שהגיעו אלינו מאירופה בדרכים עקלקלות בסיועם של אנשי עלייה ב', ואומצו בעיקר על ידי חברי הקיבוצים, שהעניקו לילדים הניצולים חינוך ובית חם. לדאבוני, דברים אלה הולכים ונשכחים מן הזיכרון הקולקטיבי שלנו, ותקופת ההעפלה הופכת להיות בעיני הדור הצעיר עוד פרק זניח בהיסטוריה, שיש לשנן אותו לקראת בחינות הבגרות, לכן ראוי  להזכיר שוב את מאורעות הימים ההם  ולספר אותם לילדינו." 

        הספר זכה בפרס עיריית חיפה לספרות ילדים ונוער, והוא מלווה בהמלצותיהם החמות  של לובה אליאב ומרדכי (מוקה) לימון, מראשי עליה ב', ושל חנה גורדון, מנהלת הוצאת הספרים "ביחד" של מוזיאון לוחמי הגטאות. סרט שנעשה על פי עלילת הספר ייחשף לקהל ביוני 2008 בפסטיבל מסך הכסף לסרטים קצרים, שייערך בהרצליה על ידי האגודה הישראלית לטלוויזיה קהילתית וחברת אש"ל תקשורת מרכז אור-קולי. בסרט משחקים בתפקידים הראשיים אריה מוסקונה, אלכס פלג וטרייסי אברמוביץ. .