7.12.09   הדו"ח של אלון שוסטר ראש המועצה האזורית שער הנגב

 

 

מילים  לשבת    

שער הנגב - ערב שבת, י"ז בכסלו תש"ע, 4 בדצמבר 2009  

  

שלום לחברות ולחברים,   

 

תנאים של תקווה 

השבוע ארח הפאבלמנט בגבים שני חברי הכנסת מ"קדימה": שי חרמש סיפר על מאבקיו כראש הלובי החקלאי בכנסת ועל המהלכים לחידוש ההקלות לקו העימות הדרומי. ישראל חסון (יליד סוריה, אקס סגן ראש השב"כ, אקס "ישראל ביתנו"): המנהיגים הפלסטינים מתקשים להגיע להסכם עם ישראל עקב כבלי מסורת הסטורית, הלכתית ופוליטית. המנהיגות הישראלית מתקשה להכריע בכיוון הפתרון, שהמתווה אליו ברור ומוסכם על רוב הציבור וחברי הכנסת, עקב סוג המשטר, שמאפשר למיעוטים לכפות דעתם על הרוב.

האסטרטגיה המוצעת: ליצור בינינו לבין הפלסטינים אמון, כבוד הדדי ואופק של תקווה מדינית; לבצע שינוי משטר בישראל ולקוות שהתבונה האנושית וכושר המנהיגות ינצחו בעתיד את הפחד, ההתנשאות וחוסר האמון.    

 

חתיכת פרוייקט

מה עושים בתיכון שלנו מחנך דגול מבית הספר "High tech high  " בסאן דייגו, מרצה ממכללת קיי לחינוך, ובכיר במט"ח (מרכז טכנולוגיות חינוכיות)?

הם פוגשים את העשייה החינוכית – לימודית בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה: יישום גישת הפרוייקטים - לימוד בקבוצות והוראת עמיתים תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ושילוב בין לימוד מיומנויות לימודיות, רכישת דעת ועבודת צוות.  

המשובים שקבלו המחנכים היו חיוביים ביותר...באנדר סטייטמנט. אנחנו לא מחכים לעבור לבית הספר החדש בכדי ליישם גישות חינוכיות חדשניות.

 

אבו לנו מים

אבו וילן משמש היום כיו"ר התאחדות חקלאי ישראל. הוא נפגש עם אנשינו ועדכן במאבקים למען הסקטור שעסוק היום, יותר מתמיד, בהתנצלויות ובהסברים. כמה מספרים שסיפק לנו אבו, יעזרו לכם להרגיש קצת יותר טוב, כשאתם קוראים את השתלחויותיו של שטרסלר: בעוד מגדלי הכותנה בארצות הברית זוכים לסבסוד של 60 אחוז (!) מהממשל, הרי שממוצע הסיוע של ישראל לחקלאיה עומד על 16 אחוז. החקלאות בישראל השתמשה לפני שנים לא רבות במיליארד קוב מים שפירים; היום אנחנו צורכים 400 מיליון קוב. את חלקנו במאמץ הלאומי אנחנו עושים, בגדול.    

 

מלח הארץ

כאמור, המדינה רועשת וגועשת בתחומי אספקת המים. מה אנחנו עושים למען מדינה?

אם תיסעו בכביש מאור הנר לכיוון שדרות, קצת לפני איבים, תראו בצד שמאל (ממזרח לכביש) ברכה מאורכת, שהחלה להתמלא בנוזל משונה. מדובר בבריכת אידוי למי תמלחת – מים עם מלח בריכוז גבוה ביותר שמוזרמים מ"נגב טכסטיל" שבאזור התעשייה של שדרות. בשעה טובה ולאחר קרבות ארוכים, מתישים ויקרים הצלחנו לגייס מימון, לבנות את המערך ההנדסי ולהעביר את האחריות על תפעולו למפעל, שעשה לנו ולשדרות את המוות האקולוגי בשני העשורים האחרונים.

 

נבנה ארצנו

בצד השני של הכביש בונה אגודת "קולחי שדרות" (שבבעלות ארז ואור הנר) מאגר גדול למי הקולחין המטוהרים שיגיעו ממפעל טיהור השפכים המשותף, ששדרות ושער הנגב יחלו בבנייתו בקרוב.

אתם, שילדיכם/נכדיכם כבר לא רואים כל כך טרקטורים, מוזמנים להגיע בשעות היום ולהתפעל מקצב העבודה ועוצמתן של עשרות מפלצות מכאניות, שחופרות ומעמיסות, מסיעות, מפזרות ומהדקות את מאות אלפי הקובים של אדמת ארצנו.

 

ניו יורק – ברור חיל - ירושלים

ביום ראשון חל התאריך המכונן בתולדות הציונות, כ"ט בנובמבר. יו"ר עצרת האו"ם  במושב האו"ם בסתיו 1947 היה הברזילאי סלוואדור אראניה, שקשריו האישיים עם חברי ברור חיל, הובילו אותו להעניק לקבוץ במתנה את הטופס המקורי בו נרשמה ההצבעה ההיסטורית של המדינות ואת הפטיש ששירת את היו"ר במעמד הדרמטי.

בערבו של יום התכנסו כמה עשרות מחברי ברור חיל יחד עם מנהל גנזך המדינה בכדי לחתום על הסכם העתקת משכנו של הטופס המיוחד לירושלים, שם יישמר בתנאים המתאימים לחשיבותו. מר פרוינדליך, הגנז של המדינה, הירצה על הנרטיבים השונים שהובילו להחלטת העצרת והצדדים חתמו על הסכם השאלת המסמך.

רגע לפני הפיזור אמרה חברת הקבוץ: אנחנו מפקידים בידך את המסמך ששמרנו עליו עשרות שנים. אם יהיה לו לבד וקשה, שם בירושלים, תקרא לנו ונבוא לקחת אותו הביתה...

הגנז מצידו הזמין את כולנו לבקר בגנזך, ללא תשלום (מותנה בקבוצה של לפחות עשרה אנשים): 02-5680624 , [email protected]

        

ראשון בערב

מה עושים ביום ראשון הקרוב, 6.12.09, בשעה שמונה בערב? מכבים את האורות, כחלק ממאבק אשקלון ובנותיה בהקמת התחנה הפחמית הנוספת.

מה עושים כשמדליקים את האור, באותו יום ראשון, בשעה תשע בערב? יש שתי אפשרויות: תוכלו להאזין לשי חרמש שיגיש תוכנית אישית ברשת ג' (!) או להיענות להזמנת ארגון "הלל" וקבוץ ניר עם שיקרינו במועדון הקבוץ את סרט האנימציה "סיטה שרה בלוז", סרט מרהיב, המספר את המיתולוגיה ההודית בחיוך מרגש.

 

ההידרו – לא (רק) מה שחשבתם

המרכז ההידרותרפי מאתר כיווני פיתוח וגיוס משאבים נוספים: מתקיים שת"פ אסטרטגי עם המכללה, שרואה במרכז את מועדון הספורט למאות סטודנטים, הוקם חדר ספינינג משודרג, הורחבו פעילויות אקדמיות וספורטיביות.  הגדלנו את פעולות הבריאות המונעת – סכרת, השמנת יתר לילדים, כושר אחרי לידה ועוד.

נבחרנו כספק שירותי הכושר הגופני של אמדוכס והגדלנו מאד את כמות ומגוון המכשירים. ראו מידע עדכני על העומס בחדר הכושר בדף הבית: www.htc.sapir.ac.il

 

סוביבור

יורם חיימי ממפלסים הוא ארכיאולוג שמבצע את עבודת הדוקטוראט שלו ביער הריק מכל ראייה לזוועות שהתבצעו בו עת פעל כאן מחנה ההשמדה סוביבור. השבוע, נחשפו צופי ערוץ 2 לקטע קצר מסרט על משימתו האקדמית והאישית שמבצע יורם, סרט שיוקרן בתוך שבועות ספורים בתוכניתה של אילנה דיין.  

יחידת המיפוי של חיל האוויר נעזרה בתצלום אוויר משנות המלחמה ההיא וכיוונה את יורם למיקום המדויק בו הוא חשף את יסודותיו של מבנה שתיפקד, ככל הנראה, כחדר הגזים של המחנה.   

 

זה לא רק ספורט

השבוע התקיים בברור חיל מפגש של "בתי ספר תאומים לספורט ולשלום" של מרכז פרס לשלום. מן הצד הישראלי, התייצבו ילדי ברור חיל ושדרות בגילאי גן חובה – כיתה ב'. אבל, לצער הילדים, המאמנים והוריהם, תלמידי בית הספר התאום שלנו, מיריחו, לא יכלו להגיע, בשל אי קבלת אישורי מעבר.

אנחנו לא מוותרים. הם מתוכננים להגיע אלינו אחת לחודש, למפגש ומשחק משותפים.

אולי נתרום בכך, במשהו, למימוש חזונו של ח"כ חסון. (זוכרים? אמון, כבוד הדדי?!)  

 

שבת שלום, אלון  

    

  

  

אלון שוסטר     

נייד : 054-6755111     

E-mail : [email protected] 

    

  

לפרטים נוספים 

www.sng.org.il