(לא רק לקוראי הארץ)

5.8.09   מכתב תפוצה של יואב לביא:         

הפעם החלטתי לצאת מגדרי, לשלוח מכתב פרטי ולהפיץ את הקובץ המצורף בזה - מכתב שמערכת הארץ סירבה לפרסם אותו - בין מאות רבות של מכותבים שלי, ולבקש מהם לשלוח את הדוא"ל הזה לכל מי שירצו לעניין אותם בו.

אגב, ייתכן שהסיבה לאי הפרסום היא ה"אג'נדה" של "הארץ" ביחס לרמון, שאלוף בן בחר להדגים אותה לפני כחודש בכותרת "רמון רסס" ושיוסי ורטר בחר לבטא אותה בכתבתו השקרית, כאילו כל ערוצי הטלוויזיה התעלמו מהתפטרותו של רמון מהכנסת, כי הוא כבר "פאסה". (האמת היא, כמובן, שרמון הודיע לכל הפונים אליו, שיקיים מסיבת עיתונאים אחת לכולם. הוא הבטיח ל"לונדון וקירשנבאום" ריאיון נרחב באולפן, והעניק ריאיון לרנה מצליח מערוץ 22. באותו יום, כל מהדורות החדשות בערוצים שב"אוויר", משעה 17.00 (ערב חדש) ועד מהדורות חצות, ללא יוצאת מהכלל, סקרו בפירוט את ההתפטרות ואת כהונת רמון). 

 

 

 

 

חיים רמון והפרקליטוֹת

בתגובה ל "הציפייה שלנו היא שכמות התיקים תכפר על התעריפים הנמוכים" מאת נורית רוט, ("דה-מרקר", 22.7.09)

 

          נורית רוט בישרה ב"דה-מרקר" על מהפכת ההפרטה בפרקליטות. עורכי דין מהשוק הפרטי ייצגו את המדינה בהליכים אזרחיים. לדבריה, שנסמכים מן הסתם על מקורות במשרד המשפטים, את המהלך יזמו ב-2007 שתי פרקליטות מפרקליטות המדינה.

          ברצוני להזכיר "נשכחות". ב-14 ביוני, 2006, הופיע שר המשפטים החדש דאז, חיים רמון, לפני פרקליטים במשרד המשפטים, והציג לפניהם את תוכניתו המפורטת להוציא אלפי תיקים אזרחיים קטנים המתעכבים בפרקליטות ולהעבירם לטיפולם של עורכי-דין פרטיים. "המשך המצב הקיים, שאותו מבקשים הפרקליטים לשמר," הוא אמר, "יביא להתערערות מוחלטת של יכולת הפרקליטות לייצג את המדינה בצורה ראויה." רמון התחייב, שבמקביל יפעל להוסיף תקנים חדשים לפרקליטות, וכי אין מדובר בתיקים פליליים.

          יוזמתו של רמון זכתה לביקורת קשה בקרב הפרקליטים. פרקליטה בכירה במחלקה הפלילית של פרקליטות מחוז תל אביב איימה, כי צפוי סכסוך עבודה, שמטרתו לטרפד את "המזימה הנוראה" של השר החדש.

          כעבור חודשיים נבלמה יוזמת רמון, כאשר הפרקליטות הפלילית במחוז תל אביב הכינה נגדו כתב אישום ב"פרשת הנשיקה" בירושלים, והוא נאלץ להתפטר מתפקידו. לימים, פרקליטת מחוז ת"א לעניינים פליליים אמרה בשיחה עם השופט בדימוס ברנר, ששאל אותה מדוע נעשו מעשים חריגים בפרשת רמון, כי "...מדובר בשר בממשלה, בשר המשפטים... ולכן הייתי אומרת: כל האמצעים כשרים!" (פרוטוקול שיחות ברנר, 30.5.07). אותה פרקליטה סגרה שני "תיקי נשיקות" של דודו טופז שלוש שנים קודם לכן, בנימוק של "היעדר כוונה פלילית".

          האם ישנו קשר בין כל העובדות או שמא מדובר בצירוף מקרים? אינני יודע. יקרא הקורא וישפוט.

                   

יואב לביא

תל אביב