אורי יסוד                                                                                                  חול המועד פסח תש"ע

                                                                                                                              2.4.2010

 

מחווה ל – 100 שנות קיבוץ

 

כדרכנו בשנים האחרונות ובכל אחת מהן אנו יוצאים למחרת החג (ימי חול המועד) לפסטיבל עין גב , פסטיבל יחיד ומיוחד שהוא מפגש מסורתי של מקהלות וחבורות הזמר , חברים וידידים ה"משוגעים" לעניין המגיעים מכל קצות הארץ ליומיים של חווית זמר בלתי נשכחת המתקיים בעין גב שלשפת הכנרת זו השנה ה – 66 , בהשתתפותן (השנה) של 70 להקות ומקהלות .

כבכל שנה נבחר נושא מסוים הבא לידי ביטוי במופעים המרכזיים של הפסטיבל. השנה הצדענו בערב הראשון  ל – 100 שנות הקיבוץ  בתכנית "מלאו אסמינו בר" שהייתה מורכבת כולה מיוצרים וכותבים חברי קיבוצים וממבצעים  זמרות וזמרים ילידי  הקיבוצים . כך שמענו ושרנו את שיריהם של דוד זהבי , מתתיהו שלם , רחל שפירא , איתן פרץ , יורם טהר-לב , חיים ברקני , ואחרים שבוצעו ע"י חמי רודנר , דורית ראובני , הגבעטרון , דודו זכאי , מיקה קרני , אמוץ ברונטמן , נירה ספיר , ששי קשת ואחרים .

הערב השני שבאופן אוטומטי מתחבר לקודמו הוקדש לשירי ראשונים וחלוצים "פה בארץ חמדת אבות" היה גם הוא רווי נוסטלגיה שרנו בו את השירים שעליהם גדלנו בקרית חיים ובערבי קן בתנועה הזכורים לטוב . פה ושם התגלגלה לה דמעה קטנה בזווית העין כשנזכרתי באמי ז"ל ששרה לנו בבית חלק מהשירים .   

פסטיבל עין גב מתקיים באולם כנורות הישן שנראה כפי שהיה לפני כ – 60 שנה כסאות עץ ישנים לא נוחים לישיבה , רצפת בטון גלוי מלאת מהמורות ובכל שנה   אנו מתפלאים מחדש  איך הוא עדיין מחזיק מעמד . אבל , אולי זה גם קשור למיוחדות של הפסטיבל והאווירה המדהימה שבו .

כאן במקום הזה על שפת הכנרת שהתרחקה לנו , אתה מגלה מדי שנה את ארץ ישראל הטובה והיפה שלדאבון ליבנו זכרה פוחת והולך .

אנחנו מכל מקום ורבים אחרים כמונו נמשיך לבוא לעין גב ולשיר בכיף גדול .