עמנואל כבירי : הרשימה האישית שלי

הסֵדֶר ברשימה הוא מקרי בלבד ולא בהתאם ל"חשיבותם" בחיי הקריה.

ברכות לשנה הבאה עלינו לטובה ובריאות

עמנואל כבירי

אישים, נותני השירות ומוסדות הזכורים לי לטוב בימי ראשית הקריה:

  • ·        "מילב" מועדונים לגמלאים בקריה המערבית והמזרחית.
  • בית ענבי ליפשיץ [בית מפא"י]. מועדון מפ"ם-אחדות העבודה. התנועה המאוחדת. הנוער העובד והלומד. תנעת השומר הצעיר. "בית יציב" מועדון נוער.משה פלימן – ראש העיר חיפה.עמרם מצנע – ראש העיר חיפה.
  • משה [בוגי] יעלון, הרמטכ"ל ה-17 של צה"ל, שר הבטחון.צבי ברזילי – סגן ראש העיר חיפה.
  • גיורא פישר – יו"ר הועד 39 שנים וזמן קצר ראש העיר חיפה.פרופ' יהודית נאות – שרה לאיכות הסביבה.
  • ברודצקי, מפקד ההגנה. מא"ז.ליפא פיינברג, המוכתר.הלה צווייגל-שריג, פסלת, אמנית קדרות וגילוף, וציירת.
  • אלוף [מיל'] אילן בירן [בירנבאום], מנכ"ל משרד הבטחון. גיא גודס, כדורסלן עבר ומאמן כדורסל.
  • גלעד ויינגרטן – ד"ר, פרשן האתלטיקה של הערוץ הראשון וראש המגמה לתקשורת וספורט במכללה על שם זינמן במכון וינגייט. יהודה פוליקר [נולד כ-ליאונידס פוליקאריס], מלחין, זמר ומוסיקאי.
  • ·        [איזאק], יצחק ליברמן, נגן מנדולינה בתזמורת "נשר" ומורה למוסיקה אגדי (לימד נגינה בגיטרה ובמנדולינה בהמון אהבה, מסירות וסבלנות, רבים מבני הקריה                                                                          
  • מנו [עמנואל] ברק{ בנקיר } . ממקימי יחידות החילוץ בעין גדי.                                                                                   
  • פרופ' יקיר אהרונוב, חתן פרס ישראל ביסודות מכניקת הקוונטים.
  • ירוחם צייזל, יו"ר הוועד וראש העיר חיפה.  
  • דרור בן דב, מעצב רב-תחומי: סמלים, בולים, תערוכות אמנות ועיצוב סביבתי.                                                                        
  • סוכובולסקי, יו"ר הוועד.
  • יצחק וונדרמן, הנוטר.יונאי – מוכר הנפט.דב סטוצקי, שוטר.  דוד פרלמוטר ,שוטר.                                                                                             
  • קוטיק, שוטר.אפלה וזוסמן – שוטרים.סמל קליין, קצין משטרה. סבא ידידיה, שוחט ומוהל. רחל פוקס, תופרת. שרה ענתבי – פלאפליה.ד"ר רייך, הספרן של הקריה. בוקי פישר, לשכת-העבודה.האחים הלל, חלוקת-נפט.קיסילביץ, חלוקת-לחם ,בעל קיוסק. יהושע מצקביץ, החלבן.קפלן – פקיד לשכת המס.משה דיכטר – מנהל הדואר.נחשון – מנהל בנק הפועלים.
  • יהודה רוטפורט, זמורה, מתַקנֵי אופניים.חיים שאול. ויעקב, סַפָּרים.ברוך שוסטקובסקי, מחלק הקרח.
  • הלנה צירולניק – מנהלת "בית יציב". יוסף קוסטקובסקי, תנובה.
  • ישראל פוקס, מנהל ההפצה של "דבר" וכתב ב"הד הקריות",ייבש ביצות ויישר גבעות החול, עליהן הוקמה קרית חיים.בקר, מחלק עתוני "דבר".מרדכי זהבי, מנהל קופ"ח.יונאי, עגלון, מוכר הנפט.מרדכי זילברשטיין, מייסד המכללות לגימלאים.
  • רקוטש, צלם. סיני שולדנפריי וסלפ, בנאים. רפאלוביץ, שבתאי, זיטמן, גדריך, עובדי הצרכנייה.
  • כץ –יישר את גבעות החול בעזרת סקרייפר וסוס. רשקס, מדביק המודעות ומקרין הסרטים.
  • מאפיית פינטל את דבורצקי.מרדכי סירוטה, עבד בסוכנות ובהגנה.
  • ישראל קרגמן, ראש עובדי "אתא" וח"כ.משה לצטר ו"סבא", שענים.אריה גאון, "הפועל".
  • חיים גרומן, פלוגות הסדרן "הפועל".איזי דויטשר, "הסדרן".
  • צילה וידוביץ' – הקיוסק של צילה (כריכי לחם+מיונז),רחוב ד' מול בי'ס " ארלוזרוב "
  • יוסל'ה אורג, האקורדיוניסט האגדי של להקת הנח"ל.
  • טובה רזניק, גננת בגן טובה (רח' י"ג).
  • צפורה גננת בגן טובה, החליפה את טובה רזניק לאחר פרישתה
  • ברונקה דויטשר – סייעת לגננת.צילה כהן, גננת.מרים אוסטרן, גננת. בת שבע טוק'צרוב, גננת.  רבקה ברנשטיין-גננת.                                                                   
  • צבי פרידהבר – כוריאוגרף ומדריך ריקודי-עם.יונתן גבאי – כוריאוגרף ומדריך ריקודי-עם.
  • רבקה וייסמן – תופרת.רחל פוקס – תופרת.

בעלי- החנויות:

  • שקדי – מנהל המאפיה.למדני-לרנר, פרפומריה.אליעזר סרדני, בית-הקפה.משה סטוצ'ינסקי, חמרי בנין.  רפאלובי'ץ    , חמרי -בניין.                                    
  • מרים שטיינר, קופאית בית העם.  רחל ויעקב בוקסר, ספרים ומכשירי-כתיבה.
  • לפר, ספרים ומכשירי-כתיבה.               
  • וקסלר, ספרים ומכשירי-כתיבה.               
  • גולד, ספרים ומכשירי-כתיבה.                                  
  • ינקלביץ, ספרים ומכשירי-כתיבה .דויטש, ספרים ומכשירי-כתיבה.
  • משה לאופר – דודי חשמל (ייצור דודי-חשמל).סטרומזה [בר יצחק], בית-מרקחת.
  • יהושע ירדני, משתלה.

זכורים לי לטוב:

  • אלישע הלל –מחלק הנפט. חגי הלל, עגלון הובלות.
  • גדעון פלקוב – טייס חיל אויר הראשון.
  • צבי אורני, נהג-אוטובוס .מראשוני מורי הדרך בארץ.. בורובסקי, נהג-אוטובוס. רוז'נסקי, נהג-אוטובוס.
  • יצחק גודס, נהג-אוטובוס. עזריאל גולדנברג, נהג-אוטובוס.
  • זיידל, נהג-אוטובוס. גלרט, נהג-אוטובוס. קרביצקי. נהג-אוטובוס.
  • רייטבורד , נהג-אוטובוס. לבוב, נהג-אוטובוס. כרמלי, נהג-אוטובוס.
  • דמושביצקי, נהג-אוטובוס. פנחס רוטנברג, נהג-אוטובוס. זאב סטופל, נהג-אוטובוס.
  • זאב שמחוני. נהג-אוטובוס.
  • חוה אלברשטיין – זמרת, המשלבת בין ניגונים יהודיים ושירים ביידיש לבין סגנון שירה אישי וייחודי שלה.
  • יצחק שיף – עובד עיריית חיפה, סדרן "הפועל", מייסד ארכיון קריית חיים.
  • יפתח – ספרן בספרית קריית חיים.
  • זיוה שולקיס-{ שמרת,} נערת היופי של ישראל 1959, דוגמנית.
  • דר' יוסף מרבך, רופא קופת חולים. דר' זאב לוין, רופא קופת חולים.
  • ד"ר קפלן – רופאת ילדים.דר' רוזנקרנץ, רופא קופת חולים.
  • דר' שפירא-וולקוביץ, רופאת קופת חולים. ד"ר המר, רופא קופת חולים.
  • דר' אייזנברג, רופא קופת חולים. דר' הדסה היינריך, רופאת ביה"ס.
  • דר' סיקולר, רופא קופת חולים. דר' חיימוב, רופא קופת חולים.
  • חמאל, רוקח קופת חולים. חמדה אביבי, מזכירת קופת חולים.
  • שרה גלדשטיין { סלע } אחות קופ"ח. יווה חסין אחות קופ"ח.
  • ד"ר פישר רופא אא"ג. דר' לחמן, רופא-שניים.
  • דר' שפרה פשר, רופאת- שניים. דר' יהודה שטייר (ארנוני), רופא-שניים.
  • פנינה ורשבסקי – אחות בתי-הספר.
  • גב' תמרי, מורה לפסנתר. המנצחת דליה שטרנברג–אטלס, מנצחת תזמורת הטכניון.

מורי ביה"ס:

  • דר' חיים ישראל צווייגל [שריג], ייסד את ביה"ס התיכון ב-1943 והיה מנהלו הראשון עד שנת 1947.
  • ד"ר אליעזר כגן, מנהל ביה"ס.
  • יששכר ברקאי, מורה , מחנך ומנהל בית הספר.                                                                                                 
  • שרה קיפניס אמו של עזריה אלון, מורה.
  • מינה ("קונצרטינה").יהודית ומשה בן-יוסף.
  • אברהם שמחוני, מנהל בי"ס המגינים.
  • צפרירה בן ברק [צפי], בת למשפחת בורובסקי, מורה להיסטוריה ולתנ"ך.
  • מילקה – מורה להתעמלות.
  • פסיה ברנשטיין, מורה לתזונה ולכלכלת בית.
  • חיים סופר, [Horsie], מורה לאנגלית בביה"ס התיכון.
  • קלרה ניסנוב, מורה לאנגלית, בקורסים למבוגרים ולשיעורים פרטיים.
  • אסתר כבירי,  מורה לאנגלית.
  • פרנקה- המורה לתזונה ומנהלת המסעדה בבית ספר " ארלוזורוב ".{ מיתחם רחוב ג'- ד'}.
  • אברהם ליסי. צפורה כגן. מאיר רוזמן, רוזם.
  • מרים ויוסף ספיר -מורים ומחנכים. שרה ומנוס אלופי-מורים ומחנכים.
  • ישראל דיין, מורה , מחנך ומנהל בית ספר.
  • משה ביק. מלחין ומנצח מקהלות. מורה לזמרה .
  • דולק אומשווייף{ עמישב } -מורה לחינוך גופני. אמירה הדרה-מורה לחינוך גופני. .
  • ראובן ארצי-מורה לחינוך גופני. מטובי ובכירי ספורט ההיאבקות בארץ.
  • וורמל.                                                                                                                                      
  • לינה הניג. שמואל זורדה, מורה לחקלאות. דויטש, מורה לציור. צבי עין- צור.
  • שלום עטייה , מורה ומחנך. מפקח משרד החינוך.
  • חיים שש ("סוסניק"), מורה לאנגלית. יפה פיינברג-אלוני.
  • יוסף ריבר. יוסף אלגביש. שמחה סוקניק, מורה למלאכת-יד. דב וינר, ("דובון").
  • מרדכי תנא, "ארוך", המורה לחקלאות ("עבדים היינו לארוך בגינה")
  • אליקים בר אולפן. צבי בר אולפן.{ אב ובנו }
  • רבקה מלמד. מורה ומחנכת.
  • משה טור-זהב "טוזניק" מקיבוץ יגור.
  • רבקה פלימן. מורה ומחנכת.
  • הופמן (האפטמן) הגנן. אריה רייניש. חיים חסין. שרה תנא.
  • קנגין, שמש.                                                                                                                            
  • בנד, שמש.
  • גבית מחיר המים נעשתה ע"י שמעונובסקי וגב' מנדובסקי [הרכובים על אופנים].

מדריכי "הנוער העובד" ו"התנועה המאוחדת"

  • שראלה שלגי.                                                           
  • מרדכי [מודה] אורג.                                                                                                                      
  • אוֹרִי בית אור.
  • יואב אורני.
  • סדביו-זדביו (פרופ' דוד בר-גל).
  • מאיר רוזנצווייג.
  • אלי רוזנצווייג.                                                                                                                              
  • דליה פרידלנדר.
  • רחל ישראלי.                                                                                                

מדריכי "השומר הצעיר"

  • דן רולניק-רונן, אחד מבכירי תנועת ריקודי העם בישראל עשרות שנים, כיהן בתפקידים בכירים במשרד החינוך והתרבות; היה יועץ פדגוגי לשלושה שרי חינוך ותרבות ומנהל אגף התרבות של משרד החינוך, היה יו"ר הנהלת האקדמיה בצלאל בירושלים כ-20 שנה, יו"ר הנהלת בית הנוער העברי בירושלים ומנהל קהילתי גינות העיר ופעיל במוסדות תרבות נוספים; חבר בהנהלת האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ויו"ר הבלט הישראלי. ד"ר רונן הוא יקיר ירושלים, נאמן כבוד של האקדמיה למוזיקה ולמחול ועוד. חבר בהנהלה העולמית של סיאו"ף – ארגון בינלאומי של פסטיבלים לפולקלור במעמד מייעץ רשמי לאונסקו; ופעיל בתחום שימור מורשות תרבות בישראל ובאירגונים בינלאומיים. תרומתו לאורך שנותיו התרכזה בתחום התרבות והחינוך. הינחה אירועים בקריה.                                                                                              
  • יהודית ברזילי.                                                                                              
  • גדעון שדמי-שייקין .                                                                                      
  • מיכאל גוטפלד, מנופלי השיירה ליחיעם.                                                                       
  • שרה כץ.                                                                                                                    
  • אילנה מרבך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *