אלי ס'ט: " מטפחת כחולה ".

סליחה, שהפעם זה קצת ארוך !

השיר "מטפחת כחולה", המוכר לנו מתרגומו של שלונסקי "תכול המטפחת", הולחן ע"י המלחין הפולני (ממשפחה יהודית) יז'י פטרסבורסקי, שבעשורים שלפני מלחה"ע ה- 2, היה מהדמויות הבולטות בסצנה של המוזיקה הקלה שפרחה בוורשה בירת פולין.תחילה הייתה המנגינה, שהולחנה בתחילת 1940

המילים הידועות, הראשונות, נכתבו, כחצי שנה לאחר מכן, הן נכתבו ברוסית, במוסקבה, ע"י המחזאי (ממשפחה יהודית) יאקוב (קובה) גאליצקי. תוכן השיר היה פרידה וגעגועים ולא היה בו שמץ של מלחמה. רק אחרי שרוסיה הוכנסה למלחמה, ביוני 1941 התחילו להופיע גרסאות "מלחמתיות", בשפה הרוסית.

ובפולנית?  גרסת המילים היחידה בפולנית, שיש הוכחות לכתיבתה, נכתבה ב- 1967, ע"י המשורר (מבית יהודי) ארתור טור (ששם משפחתו האמיתי צוויבאק).השיר נכתב לקראת שובו של פטרסבורסקי – מלחין השיר, לפולין, אחרי שמאז מלחה"ע ה- 2 חי בעיקר בארגנטינה. בין השאר, שהה פטרסבורסקי, בארץ ישראל, במסגרת צבא-אנדרס (איתו הגיע לארץ גם מנחם בגין).

על זה ועוד פרטים מעניינים רבים תוכלו לקרוא באתר "זמרשת", 

בקישור:  https://www.zemereshet.co.il/m/song.asp?id=1551 

(צריך לגלול למטה, עד הקטע שנקרא "סיפור שיר").

והביצוע של השיר הפולני (כמובן, עם כתוביות תרגום לעברית) בקישור: 

–אלי ס'ט

аломШבת аббатШלום                    

אלי ס'ט : חדש בערוץ השירים הרוסים." נושאת גליה מים".

לפני שבוע נסיתי להעלות ליו-טיוב את השיר האוקראיני "נושאת גליה מים", אך הוא נחסם בתואנת הפרת זכויות יוצרים. הייתי מתוסכל וחפשתי גרסת ביצוע חליפית של אותה זמרת אהובה – תאיסיה פובאלי. בין לבין הגיע אלי מכתב מידידי מארק מאירוביץ' שחי באוקראינה והוא העיר את תשומת לבי לכך שלמילים של השיר יש גם "משמעויות שובבות".

הגרסה שמוגשת כאן היא תרגום שכולל את אותן "משמעויות שובבות". 

בקישור: 

סליחה אם מישהו נפגע

ועוד שיר אוקראיני מרגש – "מגבות רקומות", בביצועה של תאיסיה פובאלי, שהופיע בערוץ זה, בקישור:

аломШבת аббатШלום        

אלי סַ"ט  Eli Sat        

אלי ס"ט: נדם לעד קולו של חורש הזהב.

שלום,

כשנגשתי לתרגם את שירו של סרגיי יסנין (1925-1895) "נדם לעד קולו של חורש הזהב", אחזה בי, אין לי מילים אחרות לתאר זאת, אלא כ: "חרדת קודש". למרות שזכרוני מתאים לגילי, אני זוכר את ההתייחסות של דור ההורים שלי לייסנין. לשלונסקי מיוחסת האימרה שתרגום שירה, או שהוא יפה או שהוא נאמן (למקור). כן, אני יודע שאני לא מדייק באימרה.

עכשיו, כשהתרגום לפניכם, אני חש הקלה.

אשמח לשמוע דעות.

השיר, בשפת המקור, בביצועו של אולג פוגודין, עם כתוביות התרגום, בקישור:

אלי ס'ט: " נץ הים "

עדין, קשה לצאת מהשפעת פשעי המלחמה של הצבא האדום במלחמתו באזרחי אוקראינה. וההיסטוריה… היא  לועגת לאנושות וחוזרת על עצמה.  בתקופת מלחמת העולם השניה הגיע לארץ סרט קולנוע "נץ הים", על ספינת סוחר רעועה שמתקינים עליה תותחים והיא נשלחת לים השחור, ללא כל סיכוי, להילחם בצוללת נאצית. במציאות של היום הצי האדום בתפקיד הצוללת הנאצית. בסרט שולב השיר "נץ הים", המספר את סיפורה של אותה ספינה. נתן יונתן חיבר לאותה מנגינה את "הפעם נשירה על פרח", ללא קשר למקור, ואנחנו אהבנו את השיר כל כך…

ביצוע חדש לשיר, שמבטא את נחישותו של העם האוקראיני כיום,  עם כתוביות של תרגום המקור בקישור:

аломШבת аббатШלום           אלי סַ"ט  Eli Sat   V

אלי ס'ט: חדש בערוץ השירים הרוסיים

ביום ראשון, 8.5, יהיה יום השנה ה- 77 לחתימת הנאצים על הכניעה.

ליום זה ולא ל- 9.5, שבו הרוסים חוגגים את הניצחון מועלה השיר, תוכלו לראות את הסברי, תחת הסרטון.

"גוש עננים על העיר עט" מפי מארק ברנס (ניימן) הזמר והשחקן הסובייטי (ממוצא יהודי), מהאהובים בתקופת מלחמת העולם השניה, בקישור:

השיר מתוך סרט הקולנוע "איש עם רובה", של הבמאי סרגיי יוטקביץ', 1938. העלילה מתרחשת בתקופת המהפכה, חיילי מוצב בולשביקי לא מבינים בדיוק את המתרחש, הם כותבים מכתב עם תהיותיהם ושולחים אחד מהם למנהיגי המפלגה בפטרוגרד. הגבור – השליח, מגיע, פוגש (במקרה) בלנין מציג את השאלות וכמובן מקבל תשובות מספקות.

בסרט המקורי הופיעה גם דמותו של סטאלין, אבל בשנות ה- 60, בתקופת חרושצ'וב, הסרט עבר עריכה מחדש וסטאלין הועלם ממנו.

אחד הקטעים היותר משעשעים בסרט, כשהגיבור הולך עם קומקום לחפש מים, אף אחד לא עוזר לו ואז, במקרה, הוא פוגש במקרה את לנין. שמסביר לו איפה למצוא מים, בלי שהגיבור יודע מי מולו.

תוכלו לראות את הקטע מהסרט ולהנות, גם בלי להבין רוסית, בקישור:

הקטע מסתיים כשהגיבור פוגש מישהו שמסביר לו את מי הוא פגש והקומקום נשמט מידיו.

אני מכיר את השיר מילדותי. אמי הייתה שרה אותו כשהייתה במצב רוח טוב, שעה שעסקה בעבודות הבית ואני (לשם שינוי) לא הפרעתי.

מארק ברנס, זמר אהוב מתקופת מלחמת העולם השניה, מוכר בזמר העברי בכמה שירים, בולט בהם "לילה אפל", מסרט הקולנוע "שני לוחמים", בקישור https://www.youtube.com/watch?v=tSHwdHTXQLA&t=106s

аломШבת аббатШלום            אלי סַ"ט  Eli Sat

אלי ס'ט : חדש בערוץ השירים הרוסיים

"יש ונידמה כי שכחתיה לעד…

היה מ"השירים העצובים", שהתרפקנו עליהם בנעורינו. השיר הרוסי הגיע לארץ, כנראה בתקופת העלייה השנייה ובהתחלה שרו אותו ברוסית. ב- 1917, כתב המשורר ומלחין ישעיהו בן-חיים את המילים בעברית. שנים רבות לא היה מידע על מנגינת השיר המקורי. בינואר 2020 זהיתי ביו-טיוב ביצוע של השיר הרוסי Порой одинокой унылой ("לפעמים אני בודד ומדוכדך") שהמוזיקאים אישרו שהדמיון בינו לבין מנגינת "יש ונידמה" לא יכול להיות מקרי. בשונה מ"יש ונידמה" שנערה היא מושא האהבה בו, בשיר האוקראיני מושא האהבה היא המולדת – אוקראינה. הנה, המקור של "יש ונידמה", בקישור:

         

אלי סַ"ט  Eli Sat        

אלי ס'ט} חדש בערוץ השירים הרוסיים ." על גדות הדנייפר "

בוקר טוב

מנגינת שירים, שהגיעו אלינו בסרטי קולנוע, לא תמיד נקלטה במדוייק. זה מה שקרה ל"על גדות הדנייפר" – אנחנו מזייפים את המנגינה המקורית.

מי שכתב את המילים העבריות השתדל שהשיר ישמע רוסי וגיבב: "דנייפר", קוזאקים, "בודיוני", אבל למילים העבריות אין קשר למקור, אותו כתב יוסיף (יוסף) אייזיקוביץ' אוסטרופולסקי (יהודי, כמובן).

באשר למלחין, שנים רבות שמו היה לא ידוע. היה לי הכבוד לגלות, בפברואר 2020, המלחין הוא יאקוב (יעקוב) אהרונוביץ' לוין (1912-1942) שנהרג בחזית כשנה אחרי ששירו שולב בסרט הקולנוע "אוסף סרטי קרב, 1941 (4)"

את קטע הסרט שבו השיר ביים גריגורי אלכסנדרוב, מגדולי הבמאים הסובייטים.

השיר בקישור:

                 —

аломШבת аббатШלום          אלי סַ"ט  Eli Sat                

אלי ס"ט: חדש בערוץ השירים הרוסיים

שלום

הרוסים אהבו לשלב שירים בסרטי הקולנוע וכך הגיעו אלינו שירים רבים.

היה בכך חסרון מסויים – אי אפשר היה לשמוע את השיר פעמים רבות והתוצאה – המנגינה נקלטה לא במדוייק.

זה מה שקרה לשיר "כשיהיו לי הרים של זהב", 

למנגינת השיר (קצת יותר "פשוטה" מהמקורית), חיבר אלכסנדר פן (ב- 1934) את "שיר השיכור" ועד מהרה הוא נפוץ בארץ. אך רבים הסתפקו בבית הראשון ושינו את השורה השלישית והפכו אותו לשיר אהבה למקום המגורים.

אצלנו, בקיבוץ גבת, למשל, שרנו:

הַדֶּרֶךְ נִרְאֵית לִי כָּל כָּךְ אֲרֻכָּה,

הַשְּׁבִיל מִתְפַּתֵּל וּבוֹרֵחַ.
הו, גבת שלי את כל כך רחוקה –
קָרוֹב לִי יוֹתֵר הַיָּרֵחַ.

המקור בקישור:

כל טוּב  Best regards           אלי סַ"ט  Eli Sat 

אלי סט: "רכב חייל ביער",

 תקופה בלתי נסבלת, גם חגים שמן הראוי היה לפזרם לפחות על פני רבע שנה וגם הפייק ניוז שצצים פה כל יום בהקשר של "אין ממשלה". מגיע לנו להירגע קצת עם משהו משעשע.

ג'מה חאליד, שנראה שהייתה לה סיבה די טובה לא לאהוב את רוסיה ארץ מולדתה, מגישה לנו את "רכב חייל ביער", של המשוררת נובלה מאטבייבה.

סליחה על ההתפרעות הקלה שבתרגום.

בקישור:

  https://www.youtube.com/watch?v=5Xv25Ppol7U

אלי סט