Get Adobe Flash player

כ"ט בנובמבר

 

אסף את החומר: גייזי

 כ"ט בנובמבר :שמחה         מפת החלוקה            ביום שלפני

בול       "דבר" : מדינת היהודים קמה      החלטת עצרת האומות

 מאנציקלופדיה Ynet         "הדגל"     

 

מסנופי מאגר שעורים: הגורמים שהביאו לסיום המנדט הבריטי בארץ ישראל:

עמדת ברה"מ - עוד לפני סיום המושב המיוחד של האו"ם והתחלת עבודתה של ועדת אונסקו"פ, נאם שר החוץ הסובייטי גרומיקו נאום, שבו הביע בשם ממשלתו אהדה לשאיפות הלאומיות של היהודים לבנות את ביתם בארץ ישראל. הוא טען שיש לבטל את המנדט על הארץ ולהעניק לארץ עצמאות. במידה ושני העמים לא יוכלו לחיות יחד בשלום, יש להקים שתי מדינות. הייתה זו הפעם הראשונה שבה ברה"מ הביעה יחס חיובי לשאיפות הלאומיות היהודיות. בנאומו זה העלה גם שר החוץ על סדר היום הבינלאומי את שאלת חלוקת הארץ. (הסובייטים תמכו לאורך כל התהליך בתכנית החלוקה ואף כינו את מדינות ערב בשם "גרורות אימפריאליסטיות").היסטוריונים מעלים מספר סיבות אפשריות לתמיכה הסובייטית בתכנית חלוקה:

1.       ברה"מ האמינה כי כאשר יעזבו הבריטים את ארץ ישראל, היא תצליח להשיג דריסת רגל באזור.

2.       ברה"מ סברה שארה"ב תומכת בצד הערבי כדי ליצור חזית אנטי קומוניסטית, לכן החליטה לנקוט עמדה הפוכה מזו של ארה"ב כדי לגייס את היהודים לצידה.

3.       ברה"מ תצטייר באור חיובי יותר, כמי שמקבלת ותומכת בהחלטות האו"ם.

עמדת האמריקאים  משרד החוץ האמריקאי התנגד לרעיון החלוקה, מחשש שזה יפגע באינטרסים האמריקאיים. ההסכמה האמריקאית לחלוקה נתנה רק בספטמבר 1947. שבוע לאחר שברה"מ הכריזה על תמיכתה ברעיון החלוקה. למרות ההסכמה ארה"ב לא סייעה בפועל לנציגים היהודים באו"ם להשיג את הרוב הדרוש. עמדתה הייתה פסיבית לחלוטין. בעקבות לחץ מסיבי של לובי יהודי בארה"ב על הנשיא טרומן, וימים ספורים לפני ההצבעה, הסכימה ארה"ב לפעול למען השגת הרוב. בנוסף לכך הידיעה כי הרוסים יתמכו בתכנית החלוקה הביאה את שר החוץ האמריקאי מארשל ויועציו לפעול במהירות מתוך הנחה כי הגשמת החלוקה תשחרר את ארה"ב "מהתסבוכת הארץ ישראלית". להתערבות זו של האמריקנים היה חלק מכריע בגורל ההצבעה.

 

תוכנית החלוקה מאחורי הקלעים:

פרופ' יואב גלבר מאוניברסיטת חיפה וראש החוג לציונות, איש ימין מוצהר שהיה ברשימת רפול לכנסת, מכל מה שמוכר לי אישית הוא היסטוריון הוגן שלא מסנן את העובדות היסטוריות דרך השקפתו ודעותיו. בספרו על תולדות המודיעין של הישוב היהודי הוא מתאר בליווי מסמכים ועדויות , כי כבר משנת 1946  ניהלו נציגים של בן גוריון מו"מ עם המלך עבדאללה על חלוקת הארץ בין ישראל לירדן,  בניגוד למהלכים הפורמלים של החלוקה שהתנהלו באו"ם לחלוקה בין יהודים לפלסטינים. כפי שידוע לנו מן העובדות המדעיות ההיסטוריות, מלחמת העצמאות הסתיימה על פי תוכנית החלוקה עם ירדן, עבדאללה היה הדוחף העיקרי לפלישה ומעורבות של הארצות הערביות ואכן הוא סיפח את החלק "שלו" מן הגדה המערבית לממלכתו האשמית. כמו כן ידוע לנו שהצבא הירדני היה הצבא המודרני היעיל היחיד בזירה , שנתמך ע"י מעצמה עולמית (בריטניה) לא תקף בשום מקרה שטחים שהיו מיועדים בהסכמתו להיות שטחי המדינה היהודית, בכל מקום שישראל ניסתה להשתלט על שטחים שלא היה מוסכם כי יהיו שלה, התערב הצבא הירדני וגירש את צהל: בגוש עציון , בלטרון, ובעיר העתיקה בי-ם. במסגרת הסכמי הפסקת האש עבדאללה נתן כמתנה את ואדי ערה שהוחזק ע"י הצבא הירדני - לישראל. כמו כן הורה לצבאו לוותר על לוד ורמלה,ובגליל לא היה מעוניין.

גייזי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries