Get Adobe Flash player

רצח רבין -הצעד הראשון "לשחרור" מהדמוקרטיה

                                               

יודעים מהיכן בא רוצח רבין, אבל גם לא שוכחים מי הקדים לעשות לרבין רצח אופי מאורגן בשיטות פסיכולוגיות מדעיות-היום הוא השלטון.

תמונה > בן ימין  

גייזי 1995  > הממשלה שלי ערומה  

 

הכתובת הייתה על הקיר  באתר השלום בנחל עוז > מעשה ידי פלוגות הסער הליליות של המתנחבלים   

 

הרצח >  התחקיר המלא

זוכרים ומוחים

רבין מספיד את חברו הקרייתי יעקב סטוצקי (בערב הזיכרון האחרון בחייו)    

 

נילי דיסקין: "המהות ולא הכסות".(רצח רבין)

 

 היום , ה - 4 לנובמבר, תמלאנה 21 שנים  לרצח רבין.     כן תהיה עצרת , או לא תהיה. זה ממש לא חשוב. מה שחשוב , לדעתי , היא ההתבוננות פנימה , אלינו כעם  גם מי שלא ראה בזמן אמת את השבר הגדול. את האסון שהמיט עלינו רוצח  מתועב  שבשל מה שהוא חשב ( או הוטעה לחשוב) לאידאולוגיה. עשה את מה שעשה - יכול היום לראות את פרי הבאושים של המעשה הזה. המעשה שמלבד היותו נורא כשלעצמו וסותר לחלוטין את הדיבר הכל כך חשוב של "לא תרצח" ,( שלא הובא בתורה עם הסתייגות כלשהי), מלבד אבדן אחד מטובי הבנים של העם הזה  שבזכותם יש כאן מדינה גם לאנשים  מנוולים כמו הרוצח הזה , אחיו , ודומיהם - הביא עלינו   את שלטון הקיצוניים אליהם מוזרמים מיטב התקציבים ומיטב הכוחות של עם ישראל. הוא גם  הביא לשלטון , חצי שנה אחר כך , בלי בושה או הכאה על חטא כלשהו , את אחד המנהיגים הגרועים בתולדותינו בעת החדשה. מנהיג שהלוואי ואתבדה כשאני חוזרת לגביו  על המשפט הידוע  "מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו". אי לכך. הרצח הזה , ובדיוק לכך כוון מבצעו , אינו משהו ש"היה ועבר".  גם אם לא נציין אותו בדרך ממלכתית (במדינה שמציינת את רצח רחבעם - זאבי ,ומנציחה אותו על כל גבעה ותחת כל עץ רענן למרות הסרחון הנורא העולה מהנצחה זו שבולעת את מיטב כספנו , יחד עם מי שרואים בו דמות  מופת  ומודל לחינוך צאצאיהם בהתעלמות מוחלטת מהאספקטים האחרים שנחשפו ),גרם לכולנו נזק בל ימחה.כל אחד מאתנו. כולל אלה שדעותיהם הפוליטיות נוטות לכוון הימין הפוליטי , משלם היום מחיר כבד מאד הן בכסף , הן בהתדרדרות המצב החברתי, והן בקיפאון המדיני שמשתק את התפתחותנו כאן.

 

 אני רואה קו ישר בין הרצח הזה לבין התמוטטות החקלאות, אבדן ערכים ( כולל בקיבוצים) ,ההתלהמות בכיכרות ובכבישים שמביאה לאובדן חיי אדם ,ועוד מרעין בישין שנגזרו ממנו . יש קבוצה  של אנשים בעם הזה שה"אג'נדה" שלהם מכתיבה את ראיית המציאות גם אם היא מעוותת לעיתים.    ימים יגידו מי צודק  בוויכוח הפוליטי שמתנהל כאן וקורע את העם בעיקר לשניים. אבל כשרוצחים - אין דרך להחזיר גלגלים אחורנית או "לחזור בתשובה". זה אמור לגבי הרוצח עצמו , אבל גם לגבי ה"אידאולוגים" , כולל רבנים מטעם עצמם שהוא היה זרועם הארוכה , וכולל גם את המזדהים בסתר עם הצידוק למעשה הנורא הזה.

 

כשמנחם בגין נתן הוראה ( בפרשת אלטלנה ) לא להשיב אש כדי למנוע מלחמת אחים ,כשמנהיגים של מפא"י הישנה ברכו על הקמת התנחלויות , כשבן-גוריון נתן פטור משרות צבאי לכמה מאות  או אפילו כמה אלפי עילויים בתורה, הם לא שיערו לעצמם ,לדעתי , מה שיכול להתחולל כאן. ואכן מתחולל בשנים האחרונות.  אנחנו היום קוצרים את הסופה של אלה שזרעו רוח. אולי אפילו רבין בעצמו לא יכול היה לנבא את מה שקורה כאן במקום השלום או המצב אותו רצה להביא. המתנחלים שמתגאים במספרם הגדול שוכחים כנראה : א. שיש שם כאלה שהלכו ממניעים כלכליים ולא אידאולוגיים , ו - ב . שגם יחד איתם הם לא רוב העם היושב כאן.

 

אולי זו המורשת , וזה הלקח שיש ללמוד מהעניין הזה.

 

 נילי דיסקין