Get Adobe Flash player

נילי דיסקין: 1.תגובה לעמוס גלבוע 2."ההארד קור של הגזענות"

 נילי דיסקין :"לא רק לא תקין. גם לא חכם". (תגובה לעמוס גלבוע)

למרות שאני חושבת כמו עמוס ששפת הלימוד בבתי הספר של מדינת ישראל  צריכה להיות עברית כדי שיהיה כאן בעתיד עם אחד מאוחד וחזק ולא שבטים מפוצלים וחלשים. נראה לי שאני באה ממקום שונה לחלוטין ממנו. אני אוהבת את השפה הערבית יודעת קרוא וכתוב בה ואף מדברת קצת. אני לא שולטת בה, אבל "מסתדרת" .  אגב , הורי באו מפולניה ופולנית איני יודעת בכלל.

חיזוק המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו  לא יבוא ע"י חקיקה מטומטמת הוא רק יחליש מפני שלתת "דחיפה" לעברית אין פירושו להכחיד את הערבית שהיא שפה כל כך חשובה למי שחי במזרח התיכון.. אי אפשר וגם לא צריך "להילחם בה" .אם אתה רוצה שתהיה כאן מדינה יהודית ודמוקרטית בנוסח מגילת העצמאות, יותר חכם , לדעתי "לעשות נפשות" לעברית ולא  להילחם מלחמות אבודות. ה"אנגליזציה" של העברית שמקורה כנראה בצורך להיות בקשר עם העולם המערבי דובר האנגלית , מסוכנת לדעתי יותר לעברית מהעובדה שיש בארץ דוברי ערבית , רוסית , אמהרית ועוד ועוד כשפת אם.

לדעתי , כדאי להסתכל לטווח ארוך ולא רק לד' האמות של הקיום העכשווי. זה היה החזון של מחייה השפה העברית , ושל מי שטבע את הסיסמה שהיתה כל כך אפקטיבית בעבר "יהודי דבר עברית ",( סיסמה שנשמעת היום די גזענית אבל צריך לשפוט אותה לאור "מגדל בבל " של השפות שהיו כאן עם העליות הגדולות ומנעו את הפיכתנו לעם אחד ). מי שלא מבין שנאמנות לא קונים באפליה אלא באימוץ האחר , על שפתו  , לבושו , ומנהגיו - לא מבין כנראה כמה חשוב לא להילחם " נגד" אלא "בעד ".ההצלחה הגדולה ביותר אינה באה מציד בחץ וקשת , אלא ע"י  משיכה  לדבש. אבל , מי שיש לו בבטן "מטען" רציני של שנאה , מטען שהוא "שופך" על השונה ממנו , יתקשה , לדעתי , להבין את זה  ולא יתרום לקירוב אלא לדחייה. נילי דיסקין.

 

נילי דיסקין :" ההארד קור של הגזענות ". 

חשבתי שאולי נכון לעשות סדר במונחים. עצם זה ששחורי עור עדיין נראים לנו "שונים" אינו גזענות זו עובדת חיים מפני שהרבה שנים חיינו כאן כמעט אך ורק בין אנשים לבני עור. לחתולה שלי שאותה אהבתי אהבת נפש מאז היותה גורה אצלי ועד מותה 20 שנה אחר כך , קראתי כושה מפני שהייתה שחורה. היא קבורה בבית קברות לחיות , עם מצבה. גם הכינוי "כושי" הוא עובדה כמו ג'ינג'י. וכינויים אחרים. הבעיה מתחילה כשהמתייחס לעניינים אלה רואה בהם נחיתות , או יותר נכון מנסה להצטייר כנעלה על אנשים שנראים אחרת רק מפני שזה יותר קל מלקנות דעת או להתאמץ לשפר את האישיות או לשקם את הביטחון העצמי הפגוע.  נכון שכל עלייה לארץ כשאנשים טרם התערו , ולשפתם היה ניב זר -  סבלה מאפליה. אבל , זו אינה גזירת גורל.  כמו בהרבה מקרים אחרים מן הראוי שנקצר תהליכים בעזרת חינוך מילדות. ואם בבית יש הורים גזעניים ,כדאי  שלפחות במערכות החינוך בחוץ ,  מערכות שיכולות  להביא לשינוי גם באמצעות לחץ חברתי על הילדים שספגו בביתם גזענות, אם שם תהיה מודעות  והבנה ,  זה נראה לי לא פחות חשוב מ-5 יחידות מתמטיקה ויותר חשוב מהדתה , או "מלחמה" על ארץ ישראל השלמה.

 אני מציעה להאזין ברוב קשב  לאשה האתיופית המרשימה  שמדברת בסרטון הנלווה. להאזין עם האזנים , הלב , המוח , והתודעה. גם אם זו מראה שלא מחמיאה לנו כחברה. >  https://youtu.be/uoxp-zI3FWw

הפעולה של ההנהגה שלנו שמתבטאת בפיצול , הסתה , שנאת ה"אחר" ,  כל "אחר". וחקיקה מטומטמת שתומכת בכל אלה - חייבת להיות מבודדת ומבוישת. כל אחד מאתנו הוא בן-אדם חושב. כל אחד מאתנו יכול לתרום כמיטב יכולתו הצנועה לעניין. ( תראו מה התרומות הקטנות לקופסה הכחולה בזמנו יצרו. ואנא , רק הדברים החיוביים , לא אלה השליליים שטבע האדם מכתיב כשהוא במרעו). כמה חכמים היו אלה שחיברו את מגילת העצמאות. לדעתי , לא מאוחר לחזור אליה. נילי דיסקין.