Get Adobe Flash player

כצלה לדעתו של מפאיניק ותיק

 קיבלתי המוני  תגובות  בעיקר על הנושא  של  שרה  נתניהו ועל הנושא  של  רדיפת אולמרט .

 אז אני  חייב להסביר את תפישת עולמי  כמפאיניק ותיק.

1.לדעתי  עם כל הכבוד לכל מערכת המשפט בישראל , יש היום לאנשי  ציבור ומקבלי החלטות פחד משופטים  ויועצים  משפטיים

איני  יודע אם לכך התכוון הנשיא של בית המשפט העליון ברק במדניותו  שכל  דבר  שפיט ,אבל מה שקרה  לדאבוני הוא שמקבלי החלטות חוששים  מהיועצים ולא מעיזים לקבל החלטות מוותרים על השכל  ורצים  ליועצים המשפטיים .ובכך העמיסו על  הבירוקרטיה הישראלית  עוד ערמה  של ריצות  , הטרדות של אזרחים , עודף ניירת, ולא  בטוח  שההחלטות טובות.כי אישור משפטי לכל דבר זה מיותר.

זה בסדר להתיעץ אבל זה לא בסדר להפסיק לחשוב . בסך הכל החוק שאנו מחוקקים  בכנסת ,איננו אלא תקנון  עבודה שנקבע על ידי השכל.

החוק איננו קיים מעצמו,חייב להיות שכל מאחוריו אבל גם מלפניו.

2. עמדות וכלים פוליטיים שהיו בעבר בחזקת מצוות אנשים  מלומדה. אינן מחייבות  כיום ,כי כאשר משתנים הנתונים והסביבה ,

לא רק שיש צורך לחשוב מחדש , יש גם צורך לשנות את המסקנות בעקבות חשיבה  מחודשת.

אני יודע שזה קשה ,ולא תמיד נח  ,כי מה יותר טוב מאשר לא להתאמץ לחשוב ,אלא אתה קבוע  בעמדה  בלי להתווכח?

   כנראה שזה טבע האדם . אבל זו לא דרכי שלי , אני חושב כל הזמן ועל הכל מחדש , ואינני רואה עצמי כבול  לשום עמדה  שבעבר ,

   אלא  לערכי יסוד האנושיים והלאומיים בלבד , הדרכים לישומם  משתנות מדי פעם בחלוף העיתים.

 3. נכון אולמרט שגה , והיה צריך לשפוט אותו ונתן את הדין, גם רבין  טעה ונתן את הדין?  ודיין אף שגה ולא נתן את הדין , וגם  פואד לא הספיק לתת את הדין ,וקצב השלים את מכסת עונשו ,ואריה  דרעי נתן את  הדין, ועוד ועוד אנשי ציבור שסרחו .כולל לדאבוננו  גם  אנשי צהל בכירים, אבל לרדוף את אולמרט  ולהגדירו  כבוגד ?,זה מעבר למותר לאנשים נורמליים, וזה כנראה נובע משנאת בני אדם, או מחוסר שכל מוחלט.

או מרצון לחיסול /רצח פוליטי  בכל מחיר ,כולל עלידי שימוש  ביועצים  משפטיים.

אותו  דבר עם שרה ,הרי ברור מה היא ומי היא ,אשה אנטי פסיכולוגית  לציבור ולעצמה, ואני מרחם על ביבי שהוא נשוי לה, אבל להיכנס להם לתחתונים  זה לא מבייש רק אותם אלא גם אותנו.

 

4.הבהרה בנושא המפלגתי -הייתי איש בן גוריון  ופרס, ותלמיד בנושאי ציונות והתיישבות של אשכול במפא''י מ-1953 .הזדהיתי עם רפ'י ,ונשארתי במפא''י עם סנטה יוספטל , האמנתי בתוכנית אלון והייתי יו'ר העצומה "הגולן  חלק ממדינת ישראל ",יחד עם שבס הנחנו  1,0 מיליון חתימות בפני  בגין  כראש ממשלה.

הקמתי  "במו יד" כמזכיר איחוד הקבוצות והקיבוצים את ההיאחזויות והקיבוצים של האיחוד בצפון ים המלח ,בבקעה, בגולן ,ובפתחת ימית  כולל ההאחזויות של כביש  אלון רימונים כוכב השחר ומבוא שילה.(וגם  בערבה ובגליל)

  חשבתי שרבין וברק טעו מאד מאד כאשר היו מוכנים להחזיר את הגולן בלחץ האמריקני, ונשאר רק הויכוח על כמה מטרים מהמים.

מזל שאסד לא הסכים.וגם  רבתי על נושא זה עם פרס.

חשבתי  שטעו פרס ורבין  ואחרים כשהסכימו(לא פורמלית )לרעיון שבקעת הירדן תימסר לריבונות פוליטית ותוחזק  40 שנה על ידי צהל ,

וגם  על כך רבתי עם פרס.כי לדעתי אף אחד איננו יודע מתי " יחגוג  האביב הערבי " בירדן עצמה ,ולנו אסור להסתכן.(והיום אני מודאג  שוב

שלחץ אמריקני  יגרום לביבי לותר על הבקעה) הצבעתי בעד חוק הגולן בכנסת ונענשתי על ידי סיעתי. עכשיו לדעתי עלינו לגרום לקמתה של ישות  פלשתינאית מפורזת , ללא  צבא  בחלק  גדול  של  הגדה , כולל חלק גדול  של ירושלים  המזרחית.

ישות שתכלול  בתוכה ישובים יהודיים  קיימים, ותתאפשר להם זכות  בחירה  גם בגדה וגם בישראל.

החברה  היהודית שתחיה  בגדה  הפלשתינאית תחיה בשלום וללא בעיות כמו  החברה הערבית שבישראל.

5.ב1978  הצעתי לסיעת העבודה בכנסת  לצאת מרצועת עזה מיד – זרקו אותי לכל הרוחות, גם  פרס  גם  רבין  גם אלון ,  היחידי שדיבר איתי ברצינות היה משה דיין . הם  טעו ואני  צדקתי .וכיום אחרי שיצאנומהרצועה פצועים יש לבטל את הסכמתנו הישנה לחבר בגשר את הרצועה לגדה.

זאת ועוד, צריך ואפשר לדבר עם החמס ולאפשר להם להקים מדינונת  מפורזת ללא צבא ברצועה , שינהלו את עצמם.

זו  תוצאה יותר טובה לישראל

 

6.עזבנו את נחל עוז ב2000 , מאותה דרך מחשבה ,כי לא חשבתי שהקיבוץ הוא  מטרה בפני עצמה וככזה צריך להקפיאו כמוצג מוזיאוני.

הקיבוץ היה  והינו   דרך חיים וכלי להשיג רעיונות ואידיאלים אנושיים, עם חלוף העיתים  צריך לשנות את הכלים כי הסביבה  משתנה 

אבל לא את הערכים והיעדים הקיבוץ של היום הוא  קיבוץ כבעבר ,כל עוד הוא  פועל בנוהלים חדשים להשיג מטרות ערכיות ואידיאלים אנושיים.

 

7.כך גם בנושאים מדיניים ופוליטיים  ,מפלגה  איננה מטרה  המטרה היעד, אופי החברה במדינה, ויעדיה ובטחונה  בעתיד,

ונקיון  כפיהם של  מנהליה. הכלים משתנים, אבל  לא היעדים. מה  שקרה  לנו  במפלגות הציוניות בישראל ,זה שהליכוד האמיתי קיבל את עמדת מפלגת העבודה(מפאי)בנושאים  המדיניים , וזז  בעצם  שמאלה -לשתי מדינות לתוכנית אלון ,והעבודה  במקום להשאר בעמדותיה הקודמותוהנכונות, ברחה  שמאלה, כדי לא להיות  עם הליכוד.ומאידך "העבוד"(לדאבוני) קיבלה את התפיסות הכלכליות האנטי סוציאליסטית,והאנטי חברתיות של הליכוד,  בהפרטות   נכסי  הלאום, בהקטנת הסיוע לשכבות חלשות , ובעיקר בהקטנת אחריות ומעורבות המדינה  בחיי האזרחים  (לדוגמא ראו את נושא השיכון,  במקום לתת לצעירים  קרקע לאום חינם,ולמכור  דירות  ב800 אלף שקל לדירה , מחייבים את הדירות  ב1.8 מליון שקל  לצעיר כש-1.0מליון הולך דרך מ.מ.י  לתקציב המדינה ,ומשמש  בטחונות  הון  לבנקים שיוכלו לתת יותר  כסף  לטייקונים  סוררים. וזו בדיוק דוגמא לתפיסה  קפיטליסטית ואנטי  סוציליסטית ואנטי חברתית)

8.אני דבק ביעדים  ובחזון הציוני של  מפאי, עם  השינויים  הדרושים לפי  צרכי הזמן. מדינה יהודית ודמוקרטית, אחריות לעם היהודי,הבנה  וויתור לצורכי  הציבור  הפלשתינאי, חברה  החותרת  לחופש ולשיוויון, בטחון מלא לטווח  ארוך .אחריות  קהילתית  לאומית,עם עובד ,עם לומד,עם יוצר תרבות,שימוש מושכל  בנכסי הלאום למען כל הציבור. בריאות , חינוך, וזיקנה ,על ידי המדינה,מחקר וקידמה ועוד .

 

יש  שקוראים לזה  "מחוץ לקופסא"  ,לא , זו פשוט  קופסת החשיבה כמו של פעם .היא  כנראה  שונה  מזו המקובלת  היום.

 

בברכה

אברהם כץ עוז